ŁUSKA GRYCZANA

ŁUSKA GRYCZANA

„Przyjaciel twojego organizmu”

Łuska gryki stanowi około 25% do 36% masy całego orzeszka a w składzie chemicznym przeważa kompleks celulozowo-ligninowy przy stosunkowo dużym udziale tanin. Kompleks celulozowo-ligninowy ma właściwości sorpcyjne charakteryzujące się wysoką zdolnością chłonięcia wody. W zależności od temperatury i wilgotności względnej otaczającego powietrza w krótkim czasie ustala się równowaga sorpcji i desorpcji wody. Ta właściwość łuski gryczanej może być wykorzystana w przygotowaniu poduszek lub miejsc do leżenia szczególnie dla ludzi chorych lub w czasie rekonwalescencji. Taniny łuski i inne związki fenolowe mają właściwości hamowania rozwoju mikroflory, w tym chorobotwórczej, a także szkodników magazynowych owadzich i pajęczaków.

Unikatowe cechy łuski gryczanej jako materiału ziarnistego zostały zastosowane w tradycji japońskiej do wypełniania poduszek i materacy. Po przerobie nasion gryki na kasze pozostają okrywy owocowe . Właśnie te łuski gryczane są w większości eksportowane do Japonii. Japończycy szczególnie upodobali sobie łuskę gryki pochodzącą z terenów Warmii i Mazur. Od dawna w tym kraju Dalekiego Wschodu służy ona do wypełniania tradycyjnych poduszek do siedzenia oraz materacy do spania. Nadal używa się łuskę gryki jako ściółkę w fermach brojlerów . Jednak ilości okryw , które pozostają po przerobie nasion gryki na kasze są problemem gospodarczym!

Na szczęście znalazły się w Polsce firmy jak P.W.M. „GAMA”, które zagospodarowują łuskę z gryki . Specjalnie oczyszczoną i przygotowaną łuską gryczaną wypełnia się materace, siedziska, poduszki, podgłówki czy maty . Łuski przemieszczając się względem siebie dopasowują się do pozycji ciała, niezwykle szybko wchłaniają wilgoć i materac ( siedzisko, poduszka) wypełniony tym składnikiem , jest ciągle chłodny i nie nagrzewa się, zatrzymuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów ( roztocza ), co jest wyjątkowo ważne dla alergików. Trzeba przypomnieć, że promieniowanie elektromagnetyczne ” ujemne ” emitowane przez łuskę gryki – jest to promieniowanie przyjazne człowiekowi!

Firmy produkujące materace i siedziska posiadają 10-letnie atesty ich użytkowania, jest to gwarantowany okres zachowania właściwości łuski gryki zawartej w tych produktach. Podkład skórzany w materacach ekranuje od promieniowania geopatycznego ( ” dodatniego ” ) , które wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Produkty firmy „PWM GAMA” zawierają łuskę gryki, która w swoim składzie zawiera:

  • taniny związki, które uniemożliwiają rozwój roztoczy, pajęczaków, bakterii Gram (+) ,i Gram (-).Ma to olbrzymie znaczenie dla osób dotkniętych alergią, astmą, chorobami dermatologicznymi oraz osób, które maja naruszone ciągłości powłok skórnych np. po zabiegach operacyjnych, przy łuszczycy itp.
  • rutyna naturalne związki, które wzmacniają układ immunologiczny ( odpornościowy).
  • związki celulozowo-ligninowe gwarantują utrzymanie najniższego poziomu wilgotności co ma olbrzymie znaczenie dla skóry człowieka obłożnie chorego, leżącego w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Najniższy poziom wilgotności jaki jest zagwarantowany na podłożu z łuski gryczanej to dobrodziejstwo dla układu kostno-stawowego przy schorzeniach reumatycznych, zwyrodnieniowych i stanach pourazowych. Mikro i makroelementy zawarte w łusce gryczanej gwarantują dobry mikroklimat osobie przebywającej na podłożu z łuski gryczanej.

Ocena jakościowa i ilościowa łusek gryki jako materiał do stosowania w materacach terapeutycznych (POBIERZ)

Teksty

  • Prof. dr hab. Łucja Fornal z Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie
  • Marian Jager – „Gryka roślina alternatywna”
  • Anna Procyk – „Gryka i proso – cenne rośliny użytkowe i lecznicze oraz ich uprawa”

Comments are closed